IKE, KALA, MAKIA, MANAWA, ALOHA, MANA, PONO

Religia Kahunów z Hawajów


RELIGIA KAHUNÓW Z HAWAJÓW

DAVID KAONOHIOKALA BRAY I DOUGLAS LOW
część pierwsza
słowo wstępne

Jest to pierwszy opis hawajskiej religii przedstawiony przez wtajemniczonego kapłana. Duchowe tradycje winny być objaśniane przez znawców zanim my, laicy będziemy je osądzać. Max Freedom Long wykonał dedektywistyczną pracę dowodząc, że huna jest ważna dla świata. Jest on poważany i kochany przez wielu Hawajczyków. Tak więc teraz można opowiedzieć całą historię.

Niektórzy ludzie spoglądają pod powierzchnię życia. Mniej wciąż przygląda się sercu natury, człowieka i Boga.

Naszym przywilejem jest przedstawienie mądrości Davida Bray szerokiej publiczności. W tych staro-hawajskich opowieściach nie tylko pojawia się cudowny folklor, lecz także klucz do podstaw duchowej natury człowieka. Przyszła nauka ponownie odkryje prawa psychiki, a przyszła teologia nauczy się języka aniołów.
Douglas Low

wstęp

POJĘCIE KAHUNY

Stawia się pytanie: kto to jest kahuna? Pytanie to pojawia się często nawet dzisiaj. Niewielu nowoczesnych ludzi może na nie odpowiedzieć. Kahuna jest kapłanem lub kapłanką, duchowym nauczycielem. Kahuni działają jako ludzkie pomosty między duchowym światem i jego prawami a światem materialnym z jego nieszczęściami, smutkami i problemami.

Oryginalnie, kahuna było słowem określającym osobę będącą członkiem grupy wyuczonego zawodu. Kahuna jest zlepkiem słów: kahu, uhonorowany lub wielki służący, który opiekuje się człowiekiem lub majątkiem oraz na, oznaczające ciszę i spokojną wolność od namiętności. Kahuna również zawiera ka, odpowiednik angielskiego the oraz huna oznaczające ukrytą wiedzę lub mądrość ukrytą i chronioną jak skarb. Huna jest tajemnicą i kluczem do czegoś ukrytego. Tak więc kahuna jest kapłanem, który osiągnął spokój i dostojeństwo w działaniu tak, że bogowie powierzają mu utrzymanie tajemnic natury chronionych podczas używania wiedzy w pomaganiu ludzkości.

Kahuna był postacią znaną wszystkim Polinezyjczykom, podobną do dzisiejszego lekarza. W starożytnych Hawajach, kahuna był podstawową częścią życia ludności i struktury socjalnej. Hawajczycy polegali na jego radach w sprawach ważnych dla ich pomyślności. Właściwie kahuna mógł być sędzią, lekarzem lub głową kościoła. W każdym razie był ekspertem w swojej dziedzinie. Kahuni musieli być inteligentni i pobierali długą naukę. Byli potęgą za plecami wodza.

W dzisiejszych czasach, wielu ludzi słyszało o kahunie Anaana ( An-nah-ah-nah ), który mógł wymodlić śmierć dla człowieka. Niektórzy kahuni ulegli pokusie zawiści i władzy. Posiedli znajomość trucizn, hipnozy oraz głębszych sekretów natury. Ten typ kahuny, na szczęście, pojawia się raz na ogromną ilość nauczonych ludzi działających dla dobra ludzkości i prawdy.

PRAWDZIWE ALOHA

By zostać kahuną, człowiek poznaje wszystko, co związane jest z rzeczami materialnymi w życiu, jego negatywną stroną. Musi poznać harmonię i jedność jakie są w nim, w Bogu, w ludzkości. Musi żyć w zgodzie z sekretnym znaczeniem Aloha :

A, ala, uważna czujność

L, lokahi, praca w jedności

O, oiaio, prawdziwa uczciwość

H, haahaa, pokora

A, ahonui, cierpliwa wytrwałość

Aloha dla dawnych Hawajczyków znaczyło: Bóg jest w nas. Oznacza to: zbliż się, bądź w jedności i harmonii z rzeczywistym sobą, Bogiem i ludzkością; bądź uczciwy, prawdomówny, cierpliwy, skromny, dobry dla każdej formy życia. Kahuni musieli się tego uczyć. Gdy się już nauczyli, odnajdywali Boga. Postrzegali naturę w postaci stworzonej przez Boga. Piękno w naturze odnajduje się w kwiatach, drzewach, każdej rzeczy żyjącej na ziemi, w morzu, w powietrzu oraz w ogniu. Według tego sposobu myślenia, nawet kamienie, głazy i ziemia niosą w sobie życie.

Kahuni postrzegali piękno podczas, gdy wielu z nas tworzy ohydę w swoich sercach i nazywa życie grzechem. Grzech jest stworzony przez jaźń i nie mieści się w boskim prawie. Kahuni, od samego początku, uczyli się być nieustraszonymi i pokonywać wątpliwości. Strach wywołuje emocjonalny zamęt. Wątpliwość wywołuje emocjonalny zamęt. Gdy umysłem rządzi zamęt, mówimy, że materia kontroluje umysł, co prowadzi do zburzenia domu, utraty przyjaciół, katastrofy w interesach. Strach i wątpliwość wytwarza fałszywych bożków. Siły ciemności otaczają cię i zamieszkują w tobie. Kahuni uczą uwalniania się od szatana, zwanego Milu, poprzez pokonywanie strachu i wątpliwości.

Ta książka opowiada moją historię życia jako kahuny. Wywodzę się ze starej tradycji. Wielu przede mną było większymi niż ja jestem. Świat poszukuje prawdy, to jest powód, dla którego ja opowiadam te historie.

Niech was błogosławi Najwyższa Moc.

David Kaonohiokala Bray
Strony: 1 2 3 4 5 6 Następna »